fbpx

Szkolenia z pilotowania drona – co warto wiedzieć?

Drony cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to latawiec lub zabawkowy samolocik – posługiwanie się nim wymaga nie tylko wprawy, ale także znajomości polskiego prawa. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z dronami? Dowiecie się tego w poniższym wpisie.

Prywatny samolot – ale tylko w świetle prawa

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne, podlegają prawu lotniczemu – tak jak samoloty i helikoptery. Właśnie po nie powinien sięgnąć każdy posiadacz tego urządzenia. Najczęstszym pytaniem, które rodzi się w głowach początkujących operatorów, jest: „Czy muszę rejestrować drona?”. Odpowiedź jest bardzo enigmatyczna: to zależy.

Prawo wyróżnia trzy kategorie lotów – otwartą, szczególną i certyfikowaną. Osoby, które zamierzają korzystać z drona dla zabawy, kwalifikują się do tej pierwszej i nie mają obowiązku rejestracji urządzenia – pod warunkiem, że nie waży ono więcej niż 25kg i nie unosi się wyżej niż 120m nad ziemią. Dodatkowo dron powinien być cały czas w zasięgu wzroku operatora i zachowywać bezpieczną odległość od innych. Operatorzy, którzy chcą latać nad terenami zabudowanymi, kwalifikują się pod kategorię specjalną. Drony powyżej 25 kg – np. do przewożenia ludzi lub przedmiotów – obowiązują już regulacje kategorii certyfikowanej. W tych dwóch ostatnich przypadkach wymagana jest nie tylko rejestracja urządzenia, ale także przejście odpowiednich szkoleń.

Szkolenia dronowe – z czym to się je?

Szkolenia na sterowanie dronem może odbyć każdy posiadacz tego urządzenia. Nie są jednak obowiązkowe dla operatorów, którzy nie planują latać w terenach zabudowanych. Osoby wykorzystujące drony w celach komercyjnych oraz posiadające modele ważące więcej niż 25 kg muszą ukończyć taki kurs. Trwa on zazwyczaj 3 dni i składa się z zajęć teoretycznych oraz – oczywiście – praktycznych.

Wyróżnia się dwa rodzaje szkoleń: UAVO VLOS, czyli na loty w zasięgu wzroku, oraz UAVO BVLOS – poza zasięgiem wzroku. Na podstawowym szkoleniu UAVO VLOS uczestnicy poznają ogólne założenia prawa lotniczego, podejmowania odpowiednich decyzji w sytuacjach niebezpiecznych, a także możliwości i ograniczeń operatorów dronów. Te kompetencje całkowicie wystarczają osobom, które nie zamierzają latać w terenach zabudowanych. Co jednak w przypadku, gdy marzy nam się coś więcej? Obowiązkowe w tym przypadku są szkolenia UAVO BVLOS. Poszerzają one program kursu UAVO VLOS o zajęcia z meteorologii, nawigacji lotniczej oraz planowania dłuższych lotów. Ukończenie szkolenia upoważnia uczestnika do otrzymania licencji wydawanej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Na targach dronów często reklamowane są różne szkolenia dronowe, które oferują dodatkowe kursy m.in. z napraw dronów oraz wymiany części. Takie eventy to świetna okazja, aby znaleźć idealny dla siebie kurs.

A co po szkoleniu?

Ukończenie szkolenia dronowego otwiera przed operatorami znacznie więcej możliwości, niż mogłoby się wydawać! Fotografowie mogą wprowadzić do swojej oferty wykonywanie zdjęć i filmów z lotu ptaka. Na polskim rynku pracy coraz częściej poszukiwani są operatorzy dronów. Mogą pomagać oni w poszukiwaniach osób zaginionych, przeprowadzać pomiary geodezyjne, a także brać udział w badaniach jakości powietrza. Operatorzy dronów mogą podejmować również tymczasowe zlecenia np. przy organizacji eventów. Do niektórych z nich wystarczy ukończenie podstawowego kursu UAVO VLOS.

Jak widać, drony to nie tylko świetna zabawa – według doradców zawodowych, bycie operatorem bezzałogowego statku powietrznego to zawód przyszłości.