fbpx

Drony sportowe – co to takiego?

Świat dronów jest wielki niczym niebo, po którym latają. W sklepach coraz częściej można znaleźć modele, które różnią się od siebie wieloma parametrami. Wybór odpowiedniego drona jest uzależniony od tego, w jakim celu ma być użytkowany. Niektórzy operatorzy pragną poczuć dreszczyk i spróbować swoich sił w wyścigach dronów. Na czym one polegają? I jakiego drona wybrać do wyścigów? Zapraszamy do lektury wpisu, z którego wszystkiego się dowiecie!.

Formuła 1 w powietrzu

dron na łącePodczas wyścigów dronów każdy z nich ma przymocowaną kamerę. Umożliwia to operatorom pilotowanie metodą First Person View, która daje perspektywę pierwszoosobową. Kamera zamontowana w dronie posiada niewielką antenę, która przekazuje obraz do gogli noszonych przez pilotów. Wyścigi dronów przypominają Formułę 1 – zadaniem uczestników jest sterowanie swoim urządzeniem w taki sposób, by pierwsze przekroczyło metę. Trasę często urozmaica się rozstawieniem różnych przeszkód. Coraz częściej wyścigi są organizowane w formie dużego eventu, gdzie widzowie mogą oglądać na telebimach widok z gogli pilotów.

Na czym polega fenomen tych podniebnych rajdów? Przede wszystkim, na braku ograniczeń. Przeszkody mogą być rozłożone zarówno na równym gruncie, jak i pagórkach lub innych stałych elementach terenu. Wyścigi to także jedyna w swoim rodzaju okazja dla pilotów, aby popisać się swoimi umiejętnościami panowania nad dronami. Warto oderwać więc wzrok od telebimu, aby podziwiać imponujące pętle i slalomy wykonywane przez powietrzne wyścigówki! Oczywiście, aby wziąć udział w wyścigach, potrzebny jest odpowiedni sprzęt – dron sportowy.

Odpowiedni pojazd – czyli jak wyglądają drony wyścigowe?

Drony sportowe – inaczej nazywane wyścigowymi – różnią się wyglądem od standardowych dronów rekreacyjnych. Często przykuwają uwagę uczestników dron sportowytargów dronów swoim nietypowym kształtem. W oczy rzuca się przede wszystkim ich rozmiar. Są znacznie mniejsze, nie posiadają wielu elementów skierowanych na zewnątrz obudowy. Dzięki temu drony wyścigowe są bardziej opływowe i lepiej radzą sobie z oporem powietrza. Przy ich budowie, stosuje się również inne silniki – bezszczotkowe, które są znacznie mniejsze od szczotkowych, a przy tym równie wydajne.

Sportowy dron posiada akcelerometr, co umożliwia mu osiąganie imponujących szybkości. We wnętrzu takiego urządzenia znajdziemy również żyroskop, dzięki któremu pilotowi znacznie prościej jest utrzymać urządzenie pod odpowiednim kątem w powietrzu. Istotne są też śmigła dronów sportowych. Podczas wyścigów zawsze istnieje ryzyko, że dron uderzy o przeszkodę lub w grunt. Śmigła wykonywane są zazwyczaj z włókna szklanego lub poliwęgla – dzięki temu dron może brać udział w wielu wyścigach bez potrzeby ich wymiany.

Jeżeli zamierzasz zainwestować w sprzęt wyścigowy, zwróć uwagę na to, by był lekki, zgrabny i posiadał kontroler, który dobrze leży w dłoniach. Warto również zainwestować w rękawiczki, które ograniczą pocenie się dłoni.

Prawo jazdy proszę! – wyścigi dronów a prawo

Wyścigi dronów są jak najbardziej legalne – powoli stają się one prawdziwym sportem, takim jak Formuła 1 lub żużel. Wszystko zależy jednak od sprzętu, na który się zdecydujesz. Drony lekkie podlegają kategorii lotu otwartej, trzeba więc ich rejestrować. Warto jednak zrobić wcześniej szkolenie z UAVO VLOS, aby zdobyć wiedzę odnośnie opanowywania sytuacji awaryjnych oraz prawidłowego planowania lotu. Jeżeli planujesz jednak wziąć udział w wyścigach, w których dron będzie często znikał z zasięgu twojego wzroku, konieczne jest ukończenie kursu UAVO BVLOS i posiadanie licencji.

Z całą pewnością sport ten jest na fali wznoszącej jeśli chodzi o popularność, Kwestią czasu jest jego wejście do mainstreamu i zdobycie rzeszy wiernych fanów. Na corocznym wydarzeniu DroneTech World Meeting możesz na żywo obejrzeć zmagania operatorów i ich wyścigowych maszyn.